Image

Lahkus Mati Talvik.
Mati Talvik lahkus pärast rasket haigust meie seast 25. juulil 2018.


Mati Talvik sündis 4. aprillil 1942. Tema ainus töökoht terve elu jooksul oli Eesti Televisioonis, kus ta tegi ja juhtis saateid 50 aastat. Talle anti elu jooksul ohtralt erinevaid preemiaid. Ta oli nõukogude ajal Eesti NSV teeneline ajakirjanik ning talle anti nii Jaan Anveldi nimeline ja Valdo Pandi nimeline ajakirjanduspreemia. 2006. aastal pärjati teda Valgetähe IV klassi teenetemärgiga ning 2008. aastal hinnati ta Kuldmikrofoni vääriliseks. Samast aastast alates oli ta Ajakirjanike Liidu auliige.


„Mati Talviku lahkumisega lõppes üks ajastu eesti teleajakirjanduses. Ta oli viimane, kes ühendas oma isikuga ETV noorusaega ja küpsust. Tööl viimse hetkeni – viimased Talviku tehtud saated jõuavad eetrisse sügisel. Kolleegide jaoks päris inimene, mitte legend. Päris teleajakirjanik, parim,“ on kirjas Eesti Rahvusringhäälingu järelehüüdes Mati Talvikule.


EALi juhatuse aseesimehe Ago Gaškovi järelehüüe Mati Talvikule (Põhjarannik):


Mees, kes viis ajastu – Mati Talvik


Eesti on kuradima väike. Ühe mehe surm võib lõpetada terve ajastu. Vähemalt ühe rahva televisiooniajastu. Ma ei tea, kas teispoolsus on ja kas seal on ajakirjanike Valhalla ning kas nad näevad sealt, mis meil siin toimub. Aga kui oleks, kuidas Mati reageeriks sellele, et ta viis ühe ajastu endaga kaasa? Kas see tunne on uhke või õõvastav? Ma loodan, et ta oskaks seda hinnata, seda aega, kus ta oli ja mida nüüd äkki enam ei ole. Arvan aimavat, et ta võtaks rahulikult, nagu tegelikult peakski.


Telemaailm on täis suuri ja väikesi inimesi. Väikesed lihtsalt ei saa eluajal legendiks, kuigi nad võivad hetkeks ka kuulsuse tippu või kõrgeks otsustajaks jõuda. Mati oli suur, tema tuntus ja kuulsus oli mitte tipp, vaid pigem platoo, kuhu mahtus kõrvale ka teisi. Ainult et Mati elas tormid üle, paljud tema kõrval mitte, sest telemaailm on täis ka üllatavat väiklust. Mitte igaüks ei saa sellest jagu. Mati sai, õigemini, ta suutis seda ignoreerida. Vähemalt tundub mulle nii. Või kuipalju ma sellest tean. Või kuipalju keegi teine üldse teab, kuidas intriige täis keskkonnast üle olla ning sellega väiklus lihtsalt mõttetuks muuta.


Ta ei jooksnud lati alt läbi ka madalvormis. Poole sajandi jooksul ei saa pidevalt tippvormis olla, aga taset tuleb hoida. Mati hoidis.


Kui sa oled pool sajandit rahva silma all ei saa sa kõigile meeldida. Mati eluloos meenutatakse 1988. aastat ja Tammsaare parki. Aga – äkki päästis see, et kohal olid telekaamerad, rahva veresaunast. Telepildi jõudu teadsid Nõukogude Liidu jõustruktuurid väga hästi. „Vaenulik“ telekaamera oli oluline märklaud punaarmee laskurimäärustikus ja vaid kolm aastat hiljem päästis otsepilt Riia veristest sündmustest. Paraku teleoperaatori elu hinnaga.


Mati viimane sari on Aja vaod. Viimased saated lähevad eetrisse sügisel. See on sümboolne. Üks vagu on lõpuni aetud, aga ajakirjanik ei sure lõplikult siis, kui matuseliste kolm peotäit mulda kirstukaanele kukuvad. Kui sa olid suur tegija, jääb jälg. Televisioonis on nii tuhka kui ka teemante. Mati oli teemant.


Mati Talviku ärasaatmine toimub 31. juulil kell 12 ETV 4. stuudiost ja kell 14 Metsakalmistul Ajakirjanike kvartalis.